پنج دلیل برای زندگی در استانبول

پنج دلیل برای زندگی در ترکیه

استانبول یکی از معدود شهرهایی است که دو قاره را در بر می گیرد و در دو طرف تنگه بسفر در اروپا و آسیا قرار دارد. این شهر که توسط پادشاه بیزانس در قرن هفتم قبل از میلاد تأسیس شد، بزرگترین شهر ترکیه است و دارای تنوع فرهنگی است که منعکس کننده جغرافیای منحصر به فرد و تاریخ طولانی آن است.

مرکز هنر معاصر

استانبول دارای صحنه هنر معاصر پررونقی است. موزه هنر مدرن شهر استانبول ، در سواحل بسفر، در حال بازسازی چند میلیون دلاری است که توسط معمار مشهور بین المللی رنزو پیانو طراحی شده است. تا زمانی که درهای موزه در سال 2022 بازگشایی شود، ساکنان می توانند مجموعه و نمایشگاه های موزه را در مکان موقت آن در کمتر از 1 کیلومتری در بی اوغلو مشاهده کنند.

یکی از نکات برجسته در تقویم هنرهای بین المللی ، سالانه استانبول است از 14 سپتامبر تا 10 نوامبر برگزار می شود. این رویداد  که امسال شانزدهمین دوره از آغاز سالانه خود  در سال 1987 است  هنرمندان معاصر ترکیه و سراسر جهان را گرد هم می آورد.

موزه ایاصوفیه
اسکل فلزی با اشکال هندسی در نمایشگاه موزه ایاصوفیه

جاه طلبی های مالی جهانی

دولت ترکیه مصمم است تا سال 2023 این کشور را به عنوان یکی از 10 اقتصاد بزرگ جهان معرفی کند.استانبول را به یک مرکز مالی برای رقیب نیویورک و لندن تبدیل کند. مرکز مالی بین‌المللی استانبول (IIFC) یک پروژه 2.6 میلیارد دلاری است که نهادهای حاکم بر بازارهای مالی کشور، بانک‌ها و مشاغل مرتبط در حومه شرقی شهر را در خود جای داده است. این پروژه قرار است تا سال 2023 با هدف جذب سرمایه گذاری بین المللی بیشتر به ترکیه تکمیل شود.

IIFC مرکز ملی بین المللی
مرکز مالی بین المللی در حال ساخت در استانبول

غذاهای خیابانی با مزه های فوق العاده

غذای خیابانی بخش بزرگی از زندگی در شهر است – از چرخ دستی‌ها، غرفه‌ها یا سینی‌هایی که روی سرشان حمل می‌شود. نمونه simit (متقاطع بین یک نان شیرینی حلقوی و یک چوب شور) برای صبحانه، یک pide (یک پیتزا بیضی ترکی) برای ناهار، ذرت (ذرت کبابی در بلال پاشیده با نمک و یا ادویه جات ترشی جات) برای میان وعده بعد از ظهر، و kokorec (یک نوعی ساندویچ) در عصر.

غذای استانبول
فروشنده کباب ماهی در کنار ساحل بسفر

اوقات فراغت لذت بخش

Keyif ، یک اصطلاح ترکی که به عنوان شادی، رضایت، سعادت یا لذت  ترجمه می شود، یک سرگرمی ملی است که در خانه ها و کافه های استانبول بسیار جدی گرفته می شود. کیف هر کس متفاوت است، اما فعالیت‌های رایج کیف شامل نوشیدن چای (یا کیک ) و خوردن باقلوای تازه، یک شیرینی دسر شیرین، از یکی از نانوایی‌های متعدد شهر، مانند نانوایی محبوب Cigdem Pastanesi ، یا قدم زدن در کنار بسفر با دوستان است.

شکوه معماری

خیابان های استانبول مکان های بصری هستند که تاریخ متنوع شهر را به نمایش می گذارند. تأثیرات آن شامل یونانی ها، رومی ها و عثمانی ها است که در کنار برخی از طرح های پویا از دوران مدرن قرار دارند. این شهر قدیمی دارای سه منطقه میراث جهانی یونسکو است که شامل موزه ایاصوفیه با مناره های برجسته و گنبد بزرگ، مسجد آبی که با بیش از 20000 کاشی سرامیکی ازنیک تزئین شده است، و کاخ توپکاپی که زمانی محل زندگی سلاطین عثمانی بوده است.

توپکاپی topkapi
نگاره زیبا در سالن های کاخ توپکاپی