میانگین قیمت خرید روزانه در استانبول

استانبول را می توان شهری ارزان برای زندگی در ارتباط با بسیاری از شهرهای بزرگ جهان و اروپا در زمینه ای جهانی دانست. اما برعکس ، استانبول هزینه زندگی بالایی با سایر شهرهای ترکیه دارد.

استانبول پلی است که آسیا را از نظر فرهنگی و جغرافیایی با اروپا پیوند می دهد.  یک کلان شهر بزرگ با حدود 15 میلیون نفر ساکن است. همچنین یکی از 20 شهر پربازدید جهان است.

حداقل دستمزد در ترکیه به 2825 لیر ترکیه در هر ماه از 2021 افزایش یافت.اگر استانبول را با دیگر کشورهای غربی مقایسه کنیم ، می توانیم بگوییم که استانبول شهری ارزان برای خرید مواد غذایی روزانه ، سوپر مارکت ها ، مراقبت های پزشکی ، پوشاک محلی ، کمک های داخلی ، غذاهای محلی ، سبزیجات تازه و میوه ها در بازارهای هفتگی  است.

اما برعکس ؛ هزینه زیر بسیار بالا می باشد:

  • گازوئیل
  • اتومبیل ها
  • الکل وارداتی
  • کالاهای وارداتی مانند لوازم الکترونیکی ، تلفن همراه ، دوربین ، رایانه و…

میانگین صورت حساب های خانگی در استانبول

اگر استانبول را با سایر کشورهای غربی مقایسه کنیم ، می توان گفت که قبوض خانوار در استانبول بسیار ارزان است. در زیر می توانید متوسط ​​قیمت ماهانه خانوارها در استانبول را مشاهده کنید.

برق: 180-250 TL در ماه.

آب و فاضلاب: 80-100 TL در ماه

گاز طبیعی برای گرم کردن آپارتمان نرمال شما: 1000-500 TL در ماه (در ماه های زمستان).

تلفن ، اینترنت ، تلویزیون دیجیتال و GSM: از آنجا که بین شرکت های بزرگ مخابراتی و سرگرمی در ترکیه رقابت وجود دارد ، می توانید همه را در یک بسته “تلفن + اینترنت + تلویزیون دیجیتال” با قیمتی در حدود 150-200 TL در ماه خریداری کنید.

هزینه حمل و نقل عمومی

استفاده از وسایل نقلیه عمومی ارزان ترین راه برای رفت و آمد در استانبول است. همچنین امن و راحت است. حمل و نقل عمومی استانبول شامل اتوبوس ، متروبوس ، مترو ، تراموا ، تاکسی های مشترک (دولوموش) ، کشتی ها است.

شما می توانید یک استانبول کارت تهیه کرده و با شارژ کردن آن از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید برای مثال هر سفر متروبوس چیزی حدود 6 لیر هزینه در بر خواهد داشت.

خرید های روزانه

برای خرید های روزانه منزل خود به فروشگاه های بزرگی نظیر FILE MARKET مراجعه کنید و از تخفیف های آن ها و تفاوت قیمت با سوپر مارکت های معمولی استفاده کنید و از خرید خود لذت ببرید .هزینه های خرید بسته به طبع و تنوع خرید شما دارد اما در حالت عادی این خرید می تواند چیزی حدود 200-50 لیر هزینه بر باشد.