فرودگاه استانبول میزبان 103.5 میلیون مسافر است

 

فرودگاه استانبول istanbul airport
نمای داخلی از فرودگاه استانبول

برخلاف همه گیری جهانی که صنعت هوایی را در سال گذشته به زانو درآورد، فرودگاه استانبول طی سه سال از زمان افتتاحش میزبان 103.5 میلیون مسافر بوده و جوایز متعددی را به خانه برده است.

با آغاز دوره جدیدی در هوانوردی ترکیه، این فرودگاه در 29 اکتبر، روز جمهوری، در سال 2018 با حضور رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و بیش از 50 مهمان برجسته افتتاح شد .

در دوره سه ساله حدود 730083 پرواز از فرودگاه استانبول انجام شد که امکان پرواز به 251 مقصد را فراهم می کند.همه‌گیری COVID-19 که تنها یک سال و نیم پس از افتتاح فرودگاه ظاهر شد، هوانوردی را در سراسر جهان به حالت توقف کامل درآورد و فرودگاه به مدت 59 روز تعطیل شد.

با این حال، پیش بینی می شود پس از رسیدن به 103.5 میلیون مسافر، تعداد مسافرانی که از این فرودگاه عبور می کنند، به ویژه از سه ماهه دوم سال جدید به سرعت افزایش یابد و با ماه های تابستان به اوج خود برسد.

فرودگاه استانبول که قبل از افتتاحش شایسته دریافت جوایز مختلف معماری بود، از زمان افتتاح در مجموع 31 جایزه و گواهی دریافت کرده است.این فرودگاه در هفدهمین دوره جوایز ACI Europe ، یکی از معتبرترین افتخارات صنعت، در 27 اکتبر به عنوان بهترین فرودگاه اروپا انتخاب شد .

خوانندگان مجله سفر و زندگی Conde Nast Traveler نیز فرودگاه استانبول را به عنوان دومین فرودگاه برتر جهان انتخاب کردند. بیش از 800000 خواننده به این تحقیق رای دادند که نتایج آن در 6 اکتبر اعلام شد.

این فرودگاه در مراسم جوایز حمل و نقل هوایی 2021 در 21 سپتامبر به عنوان فرودگاه سال انتخاب شد.از جمله، عنوان کارآمدترین فرودگاه اروپا با بیش از 40 میلیون مسافر در سال را توسط انجمن تحقیقات حمل و نقل هوایی (ATRS) در 1 سپتامبر به دست آورد.