سریعترین خط مترو ترکیه سال آینده در استانبول آماده می شود

خط مترو فرودگاه استانبول
عادل کارا اسماعیل اوغلو در حال تست خط مترو جدید فرودگاه استانبول

خط جدید مترو استانبول

مسیرهای آزمایشی برای خط مترویی راه اندازی شد که محله گایرتپه مرکز شهر استانبول را به فرودگاه استانبول متصل می کند. این خط که قرار است سال آینده افتتاح شود، با سرعت 120 کیلومتر در ساعت سریعترین خط کشور خواهد بود.

استانبول قرار است در سه ماهه اول سال 2022 یک خط جدید مترو دریافت کند. این خط که از مرکز مالی Gayrettepe تا فرودگاه استانبول امتداد می یابد ، سریع ترین سفر این کشور را برای مسافران با سرعت 120 کیلومتر در ساعت (75 مایل در ساعت) فراهم می کند.

عادل کارا اسماعیل اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت روز دوشنبه به اجرای آزمایشی خط مترو پیوست و گفت که آنها همچنین از اولین سیستم سیگنال دهی کاملاً محلی کشور استفاده خواهند کرد. این خط همچنین از قطارهایی با موتورهای ساخت داخل استفاده خواهد کرد.

خط جدید در مناطق Kağıthane و Eyüpsultan در مسیر خود به فرودگاه استانبول، واقع در بخش شمال غربی بخش اروپایی شهر، توقف خواهد داشت. انتظار می رود این خط طولانی 37.5 کیلومتری (23.3 مایل) یک سواری سریع و راحت را برای مسافران خطوط هوایی که به دنبال جلوگیری از بدتر شدن ترافیک شهر هستند، فراهم کند.

ساخت و ساز در این خط، که دارای 9 ایستگاه خواهد بود، در ژانویه 2020 آغاز شد. ده مجموعه قطار در طول مسیر آزمایش خواهند شد. کارا اسماعیل اوغلو گفت که در این مدت آخرین اقدامات را برای شش ایستگاه انجام می دهند. وی گفت: نود و شش درصد خط تکمیل شده و روزانه به 600 هزار مسافر خدمات رسانی خواهد کرد. آخرین ایستگاه، فرودگاه استانبول، به سه بخش تقسیم می شود، یکی برای ورودی اصلی، یکی برای ترمینال فرعی و دیگری برای ترمینال بار.

او با انتقاد از شهرداری گفت: «ما می‌خواهیم یک سیستم حمل و نقل انبوه در استانبول بسازیم که مردم مجبور نباشند اتوبوس‌های خراب را هل دهند.».

کارا اسماعیل اوغلو به خبرنگاران گفت که این شهر تا کنون دارای شبکه ریلی 259 کیلومتری است و پس از تکمیل پروژه های در حال انجام به 363 کیلومتر خواهد رسید. همراه با وزارت، شهرداری کلانشهر استانبول پروژه های خط مترو جدیدی را انجام داده است. با این حال، شهرداری به دلیل تاخیر در ساخت مسیرهای جدید با انتقاداتی مواجه شده است که شهردار علت آن را کمبود اعتبار می داند. وزیر گفت که آنها در حال حاضر در هفت مسیر مختلف مترو در سراسر شهر کار می کنند و نیمی از شبکه راه آهن شهر را خواهند ساخت.

این خط با سایر خطوط مترو از جمله خط مترو بین Kabataş و Mahmutbey، Yenikapı و Hacıosman و Halkalı و فرودگاه استانبول که همچنین یک قطار سریع السیر است، مرتبط خواهد شد.

در مورد زمان سفر، مسافران می توانند بین Gayrettepe و فرودگاه در 33 دقیقه رفت و آمد کنند. سفر بین میدان معروف تقسیم و فرودگاه 41 دقیقه طول می کشد – چیزی که در میان ترافیک شهر بیش از یک ساعت طول می کشد.

او گفت که خط مترو همچنین در سه دهه آینده حدود 3.01 میلیون دلار (29.2 میلیون لیره) در ترکیه صرفه جویی خواهد کرد.   از جمله کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری جاده ها، کاهش آلودگی هوا و زمان سفر.

خدمات مترو، همراه با سیستم حمل و نقل سریع اتوبوس به نام متروبوس، به میلیون‌ها استانبولی و بازدیدکننده‌ای که از ترافیک بسیار زیاد شکایت دارند، کمک می‌کند.