تاریخچه مسجد ایاصوفیه

ایاصوفیه یک معجزه معماری عظیم در استانبول ترکیه است که در ابتدا به عنوان یک کلیسای مسیحی نزدیک به 1500 سال پیش ساخته شد. بسیار شبیه برج ایفل در پاریس یا پارتنون در آتن، ایاصوفیه نمادی بادوام از شهر جهانی است. با این حال، به همان اندازه که خود این سازه قابل توجه است، نقش آن در تاریخ استانبول و جهان نیز قابل توجه است. موضوعات مربوط به سیاست بین‌المللی، مذهب، هنر و معماری را در بر می‌گیرد.

این بناا لنگر شهر قدیمی استانبول است و برای قرن ها به عنوان نقطه عطفی برای مسیحیان ارتدوکس و مسلمانان بوده است، زیرا اهمیت آن با فرهنگ غالب در شهر ترکیه تغییر کرده است.

ایاصوفیه چیست؟

ایاصوفیه (به ترکی Ayasofya) در ابتدا به عنوان کلیسای کلیسای مسیحی ارتدکس یونان ساخته شد. با این حال، عملکرد آن چندین بار در طول قرن ها تغییر کرده است.

امپراتور بیزانس کنستانتینوس دستور ساخت اولین ایاصوفیه را در سال 360 پس از میلاد صادر کرد در زمان ساخت اولین کلیسا، استانبول به عنوان قسطنطنیه شناخته می شد که نام خود را از پدر کنستانتینوس ، کنستانتین اول ، اولین فرمانروای امپراتوری بیزانس گرفته بود .

اولین ایاصوفیه دارای سقف چوبی بود. این سازه در سال 404 پس از میلاد در جریان شورش‌هایی که در قسطنطنیه در نتیجه درگیری‌های سیاسی در خانواده امپراتور آن زمان آرکادیوس رخ داد، که از سال 395 تا 408 پس از میلاد سلطنت پرآشوبی داشت سوخت.

جانشین آرکادیوس، امپراتور تئودوسیوس دوم، ایاصوفیه را بازسازی کرد و ساختار جدید در سال 415 تکمیل شد. دومین ایاصوفیه شامل پنج شبستان و یک ورودی تاریخی بود و همچنین با سقفی چوبی پوشیده شده بود.

با این حال، کمی بیش از یک قرن بعد، این یک نقص مهلک برای این کلیسای مهم مذهبی ارتدکس یونانی بود. زیرا این سازه برای بار دوم در جریان به اصطلاح “شورش های نیکا” علیه امپراتور ژوستینیان سوزانده شد.

تاریخچه ایاصوفیه

ژوستینیان که قادر به ترمیم آسیب ناشی از آتش سوزی نبود، دستور تخریب ایاصوفیه را در سال 532 داد. او معماران مشهور ایسیدوروس (میلت) و آنتمیوس (ترالس) را مأمور ساخت یک کلیسای جدید کرد.

سومین ایاصوفیه در سال 537 تکمیل شد و تا به امروز پابرجاست.

اولین مراسم مذهبی در ایاصوفیه “جدید” در 27 دسامبر 537 برگزار شد. در آن زمان، امپراتور ژوستینیان گفت: “پروردگارا، از شما سپاسگزارم که به من فرصت ایجاد چنین مکان عبادتی را دادید.”

طرح ایاصوفیه

از زمان افتتاح، سومین و آخرین ایاصوفیه که در واقع یک سازه قابل توجه بود. عناصر طراحی سنتی یک کلیسای ارتدکس را با سقفی بزرگ و گنبدی شکل و یک محراب نیمه گنبدی با دو ایوان ترکیب کرده است.

طاق های تکیه گاه گنبد با موزاییک هایی از شش فرشته بالدار پوشیده شده بود.

در تلاش برای ایجاد یک کلیسای بزرگ که نمایانگر تمام امپراتوری بیزانس باشد، امپراتور ژوستینیان فرمان داد که تمام استان های تحت فرمان او قطعات معماری را برای استفاده در ساخت آن بفرستند.

سنگ مرمر مورد استفاده برای کف و سقف در آناتولی (شرق ترکیه کنونی) و سوریه تولید می‌شد ، در حالی که آجرهای دیگر (که در دیوارها و قسمت‌هایی از کف استفاده می‌شد) از دوردست‌های شمال آفریقا می‌آمدند. فضای داخلی ایاصوفیه با صفحات مرمری عظیم پوشانده شده است که گفته می شود برای تقلید از آب روان طراحی شده اند. 104 ستون ایاصوفیه از معبد آرتمیس در افسس و همچنین از مصر وارد شده است.

طول این بنا حدود 82 متر و عرض آن 73 متر است و در بالاترین نقطه، سقف گنبدی آن حدود 55 متر در هوا کشیده شده است. هنگامی که اولین گنبد در سال 557 دچار ریزش جزئی شد، جایگزین آن توسط ایزیدور جوان (برادرزاده ایسیدوروس، یکی از معماران اصلی) با دنده‌های سازه‌ای و قوس مشخص‌تر طراحی شد و این نسخه از سازه تا به امروز بر جای مانده است.

این گنبد مرکزی بر روی حلقه‌ای از پنجره‌ها قرار دارد و دو نیمه‌گنبدی و دو دهانه طاق‌دار برای ایجاد شبستان بزرگی که دیوارهای آن در اصل با موزاییک‌های پیچیده بیزانسی ساخته شده از طلا، نقره، شیشه، سفال و رنگارنگ پوشیده شده بود، پشتیبانی می‌شود.

تاریخ پر فراز و نشیب ایاصوفیه

از آنجایی که ارتدوکس یونانی مذهب رسمی بیزانسی ها بود، ایاصوفیه به عنوان کلیسای مرکزی این دین در نظر گرفته می شد و بنابراین به محلی تبدیل شد که امپراتورهای جدید تاج گذاری می کردند.

این مراسم در شبستان برگزار می‌شد، جایی که ، یک بخش مرمری مدور بزرگ از سنگ‌های رنگارنگ در طرح دایره‌ای در هم تنیده، در کف آن وجود دارد.ایاصوفیه  نقش بسزایی را در فرهنگ و سیاست بیزانس در 900 سال اول حیات خود ایفا کرد.

با این حال، در طول جنگ‌های صلیبی ، شهر قسطنطنیه و در نتیجه ایاصوفیه، برای مدت کوتاهی در قرن سیزدهم تحت کنترل روم بود. ایاصوفیه در این دوره به شدت آسیب دید، اما زمانی که بیزانس یک بار دیگر کنترل شهر اطراف را به دست گرفتند و بنا تعمیر شد.دوره مهم بعدی تغییر برای ایاصوفیه کمتر از 200 سال بعد آغاز شد، زمانی که عثمانی ها به رهبری امپراتور فاتح سلطان محمد – معروف به محمد فاتح – در سال 1453 قسطنطنیه را تصرف کردند. عثمانی ها نام شهر را به استانبول تغییر دادند.

بازسازی هاگیا صوفیه

از آنجایی که اسلام دین مرکزی عثمانی ها بود، ایاصوفیه به یک مسجد بازسازی شد. به عنوان بخشی از تغییر، عثمانی‌ها بسیاری از موزاییک‌های اصلی با مضمون ارتدکس را با خوشنویسی اسلامی که توسط Kazasker Mustafa İzzet طراحی شده بود، پوشاندند.

تابلوها یا مدال‌هایی که بر روی ستون‌های شبستان آویزان شده بودند، نام‌های الله، حضرت محمد، چهار خلیفه اول و دو نوه پیامبر را نشان می‌دهند.

محراب یا شبستانی بر دیوار نصب می‌کردند، طبق سنت مساجد، برای نشان دادن جهت به سوی مکه، یکی از شهرهای مقدس اسلام. سلطان مراد سوم (1574 تا 1595) دو مکعب مرمر از شهر برگاما ترکیه که قدمت آنها به 4 قبل از میلاد باز می‌گردد، اضافه کرد.